Latest Posts

Sürekli Eleştiren Eşin Sorunu Nedir? Nasıl Davranmalısınız?

Bugün seansımızda bir kadın danışanım dedi ki ; “Eşim beni bir kez olsun takdir etmez. Sürekli eleştirir. Yaptığım yemeği, gömleğinin ütüsünü, çocuğumuza bakım şeklimi, arabayı park edişimi, işimdeki performansımı, bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirmemi, saçımı, gülüşümü, konuşmamı…Daha ne desem ki var olmam onu rahatsız ediyor sanki. Bu adamın sorunu ne anlamadım!”

Bir başka erkek danışanım da benzer şeyleri karısı için söylemişti. Ne yaparsa yapsın karısından onay alamadığını, maaşından tutun da koltukta oturma seklini bile eleştirdiğini anlatmıştı

Evet eşlerini sürekli eleştiren, hiç takdir etmeyen bu insanların sorunu nedir?

Bu kişilerin depresif bir yapıları olabileceği gibi kendi özgüvensizliklerini örtme biçimleri de karşı tarafı eleştirerek olabilmektedir.

Eşle rekabete ve kişilik çatışmasına girmek, aşağılık kompleksi kaynaklı eleştirilere de sıkça rastlanmaktadır.

Bunların yanı sıra mükemmelliyetçi ve aşırı kontrolcü kişilikler de de eleştiri çok fazladır.

Eşi şımartmamak için eleştiriyi kullananlar olduğu gibi, çocukluğunda ebeveynlerince takdir görmemiş, eleştirilmiş ve onaylanmamış kişiler de olabiliyorlar.
Yani sorun yelpazesi burada epeyce geniş.

Peki ağır ve süregelen eleştiriye maruz kalan eş nasıl davranmalı?

-Susmayın, sessiz kalmayın. Susarak eleştiriyi kabul etmeyin. O andaki duygu ve düşüncelerinizi mutlaka ifade edin

-Sınır koyun. Bunu haketmediğinizi ifade edin

-Örnek verin. Çevrenizdeki olumlu iletişim kuran çiftleri hatırlatın

-Sizinle empati kurmasını sağlayın. Ben sana senin gibi davransam nasıl hissedersin vb

-Kavga ve çatışmaya girmeyin

-Sorumlulukları paylaşmayı teklif edin ve paylaşın

-Eleştirdiği işleri birlikte yapın

-Baş edemediğiniz boyutlarda terapi desteği almayı önerin

Eşini sürekli eleştiren kişilerde BİZ duygusunun gelişmediğini gözlemliyoruz. Sen, ben yerine “biz” kelimesini sıkça kullanın

Konuyla ilgili sorularınızı DM den gönderebilirsiniz

Herkese iyi bir akşam olsun⚘

One Comment

Leave a Comment

  1. Zeynep
    Reply

    Eşim tarafından kendimce sürekli eleştiriye mağruz kalıyorum. Her konuda kendisinin daha iyi bildiğini düşünüyo beni kendi yerine koy desiğim zamanlarda bile sen kendini benimle mi kıyaskıyosun öyle yaparsan sen kaybedersin bana hava hoş diyo. Yemek temizlik cinsellik herşeyi bir kenara koydun artık anneliğimi bile sorgular oldu her cümlesinin sonunda senin iğliğin için konuşuyorum diyo. Çocuklarıma özen göstermediğimi söylüyo hersey bana bağlıymış benim elimdeymiş.kendisine aen şunu yapıyosun bana bu şekilde hissettiriyosun dediğim zaman da vay ben sana iyi koca olamadım seni mutlu edememişim bu zamana kadar diye sitem edip küsüyo haklı yada haksız olsamda artık haklısın deyip susmaya kırgınlıklarımın üstünü kapatmaya başladım beni anladığını düşünmuyorum o yüzden konuşup sıkıntımı bile anlatasım gelmiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.