Latest Posts

#SizdenGelenler

ilkimozkitaplari’s profile picture
ilkimozkitaplari
#sizdengelenler 📚
@zamandabirokur

#Repost @zamandabirokur with @make_repost
・・・
“Her insanın bir karanlık odası vardır. Bizi hoşnut etmeyenlerin çoğunu o odaya atıveririz. Tıpkı bazı evlerin çatı katındaki karanlık, bakımsız, darmadağınık odalar gibi. Çoğu kez o oda o kadar karmaşıktır ki, oraya neleri attığımızı bile unuturuz. Üstelik odanın anahtarını saklar ve nereye sakladığımızı da hatırlamayız. Oraya asla hiç kimseyi sokmayız, kendimizi bile. Ta ki karanlık odadaki eşyalar çürüyüp, küflenip kokusu bizi rahatsız edene kadar…” (syf.12)

Yazar bu kitapta terapi odasının kapılarını okuyucuya açarak, beş farklı kişinin hayat öykülerini ve kendilerini bulma serüvenlerini okuyucuyla paylaşmış. Kitapta şaşırtıcı vakaların yanında, çok içten ve bizden örnekler de bulunuyor.
Eşinin dikkatini çekmeye çalışan ve takıntılar yaratan Ceyda; kendisine sonsuz güvendiğini söyleyen ancak içine gömdüğü duygular sebebiyle psikosomatik rahatsızlıklarla mücadele eden, aynı zamanda ölümden müthiş korkan Ayhan; üç senedir intihar girişimleri olan Gonca; insanlara asla güvenmeyen ve sürekli hayatı sorgulayan Serdar; ebeveynlerine ve okula karşı direnç gösteren Batur.

Çoğumuzun üzerini kapattığı ve rahatsızlık olarak görmemeye çalıştığı küçük şeyler(!) var. Bu küçük şeyler biz fark etmeden büyük yıkımlara sebebiyet veriyor. Ruhumuzun derinliklerini kurcalamadıkça da yıkıma devam ediyorlar ve bizler de başkalarını günah keçisi ilan etmeye devam ediyoruz. Oysa çoğumuzun savaşı kendisiyle..

İçindeki savaşı yenmek isteyen fakat terapiye karşı ön yargılı olan kişiler için cesaret kaynağı olabilecek vakaların bulunduğu bir kitap olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda danışma sürecinin nasıl işlediği konusunda fikir sahibi olmak isteyenlere de tavsiye ediyorum. Akıcı ve bir solukta okunabilecek türden, keyifle okudum. 🤎

#terapide5soluk #ilkimöz #ilkimözkitapları #martıyayınları #okudumbitti #terapi #psikoterapi #psikolojikdanışma #psikoloji

Leave a Reply

Your email address will not be published.