Latest Posts

PSK-YAZAR İLKİM ÖZ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE KADIN VE ÇOCUK İSTİSMARINI ANLATTI

Psk-Yazar Evlilik ve Aile Terapisti İlkim Öz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, Hollanda Büyükelçiliği ve Türk Kadın Dernekleri Fedarasyonu tarafından düzenlenen ve Pınar Ayhan’ın sunumuyla “Hikayesi Olan Kadınlar” etkinliğine konuk olarak katıldı. Sahnedeki konuşmasında Çocuk Cinsel İstismarı ve Kadına Şiddet ülkemizin uzun yıllardır kanayan yarasıdır. Medya ve sosyal medya sayesinde artık daha çok gündeme gelen çocuk istismarı ve kadına şiddet, toplumu bilgilendirerek önü alınabilir. Çocuklara kendilerini nasıl koruyacakları yaşlarına uygun bir dil ile anlatılmalıdır.
Şiddete başvuran, öfke kontrolsüzlüğü olan erkekler ne yazık ki psikiyatrlara ve biz psikologlara gelmiyorlar. Bizlere başvuranlar genellikle mağdur olan kadınlar. Bu nedenle aileler, öfke kontrolsüzlüğü olan çocukları uzmanlara götürmeliler.
Cinsel istismar, taciz ve tecavüzlerde de biliyoruz ki bu kişilerin yani istismarcıların çoğunun da kendi çocukluğunda tacize uğradıklarını biliyoruz. Yani burada kendini tekrarlayan hastalıklı bir durum söz konusudur”  diyen Öz, Pınar Ayhan’ın sosyal sorumluluk projenizden bahseder misiniz sorusu üzerine de MUKAP-Mutlu Kadınlar Projesinden kısaca bahsetti. 2009 da başlattığımız MUKAP sosyoekonomik olarak zor durumda olan kadınlarımıza verdiğimiz psikolojik ve hukuki bir destek. Kadına ve çocuğuna verdiğimiz bu destek tamamen ücretsizdir. Her yıl sosyal medya üzerinden duyurularımızı yapıyoruz. Başvuran kadınlarımız arasından en çok ihtiyacı olan kadınlarımızı seçerek bir yıl boyunca destek veriyoruz. Web sitemizde detaylı bilgiler mevcut.”
Ankara’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen etkinliği dinlemek üzere yaklaşık 600 kişi katıldı. Dinleyiciler arasında erkeklerin olması da dikkat çekiciydi. Birbirinden değerli konuşmacıların katıldığı etkinlik aralıksız dört saat sürdü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.