Latest Posts

MASKELİ DEPRESYONA DİKKAT

Depresyonun bir çeşidi olan Maskeli Depresyondaki artış dikkat çekmekte. Son zamanlarda biz uzmanlara başvuran kişilerde maskeli depresyon vakaları çoğunlukta. Kişi günlük hayatını ve sorumluluklarını yerine getirebiliyor ancak nedenini bilemediği bir iç sıkıntısı ve huzursuzlukla boğuşuyor. 

Maskeli Depresyon Belirtileri;

* Halsizlik

* Yorgunluk

* Bitkinlik

* Baş ağrıları

* Bel, sırt, boyun ve eklem ağrıları

* Baş dönmesi

* Kulak çınlaması

* Midede şişkinlik, hazımsızlık

* Cinsel isteksizlik

* Kalp çarpıntısı

* Nefes almada zorluk hissi

 

Oldukça çeşitli belirtiler şeklinde kendini gösteren bu depresyon çeşidinde kişi kendisinde fiziksel bir rahatsızlık olduğunu düşünerek tıp hekimlerine başvursa da bir türlü sıkıntılarına çare bulamaz. Temelde yatan sebep psikolojik kökenlidir ve derindeki bu sorun bulunup çözülmedikçe kişinin sıkıntıları giderek artar.

 

Kadınlar Maskeli Depresyona  Daha Yatkın

Kadınların depresyona yatkınlığından dolayı maskeli depresyonda daha çok kadınlarda görülüyor. Özellikle duygularını dışa vurmakta çekinen, evliliğinde sıkıntılar yaşayan ve bu sorunları eşine açamayan, mutsuz aile ortamı, aşırı stres altında olan, takıntılı obsesif yapılarda görülen maskeli depresyona dikkat etmekte fayda var.

 

Eğer sizinde fiziksel şikayetleriniz varsa, tıp hekimlerine göründüğünüzde “fiziksel bir hastalığınız yok” yanıtını alıyorsanız, maskeli depresyona yakalanmış olabilirsiniz. Zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmanızda fayda var.

 

Sevgiler…