Latest Posts

KURTUL/GÖNDER/SEÇ

Senden pek memnun kalan olmadı. Sevindirmediğin için, sevilmedin anlayacağın. Yine de birlikte uyuyup birlikte uyandık gün be gün. Artık gitme vakti…Hoşçakal 2011…

Biraz sevinç, biraz neşe ama çoğunlukla acı ve gözyaşıyla geldi ve gidiyor sonunda. İçinde hayatımızın en güzel anları da oldu, en kahredici zamanları da. Dönüp şimdi baktığımızda koskoca yıla, dudaklarımızda sadece bir elveda…

2011’de neler olup bittiğini değil de, 2012 de olması gerekenleri düşünelim diyorum. Herkes olumsuz yönlerini törpülerse muhteşem olur. Bu da kendimize söz vermekle başlar.

Korkularınızdan Kurtulun…
Korkularımız bizi hayata karşı engelleyen duygularımızdır. Aslına bakarsanız korkularımız savunma mekanizmalarımızdır ama çok fazla başvurduğumuz zaman duygu bozukluğuna oradan da davranış bozukluğuna kadar ilerler. Kendinizi analiz edebilir ve korkularınıza neden bu kadar teslim olduğunzu bulabilirsiniz. Unutmayın sebebi bulmak ve iyileştirmek, olumsuz sonuçları ortadan kaldırır.

Öfkenizi Gönderin…
İçgüdüsel olarak bizi yöneten ve avucunun içine almayı başaran diğer bir duygumuz olan öfke de, bizim kontrolümüzde olması gereken duygularımızdan. Özellikle son yıllarda öfke kontrolsüzlüğü ve öfke patlamaları yaşayan insanlarımızın, öfkesini kontrol etmeyi öğrenmesi şart. Neden her şeye bu kadar öfkelendiğinizi kendinize sorun lütfen. İçinizi yakıp kavuran bu öfkenin altında yatan sebepler ne? Niçin öfkenizin sizi yönetmesine izin veriyorsunuz? Bu sorunun yanıtı çook önemli. Eğer siz başaramıyorsanız, yeni yılda kendinize armağan olarak, uzman yardımı almayı seçebilirsiniz.

Sevdiklerinize Daha Çok Zaman Ayırın…
Yıllardır bunu söyler dururum. “Eşinize, çocuğunuza, anne, babanıza kısacası sevdiklerinize daha çok zaman ayırın.”   Ve her geçen yıl ne yazık ki, bu paylaşım azalmakta. Çocuklar okul başarısına programlanmış, dershane, ek ders, özel hoca arasında mekik dokuyorlar. Yetişkinler iş, para, mevki peşinde, büyük anne ve büyük babalar yapayalnız kalmış. Nasıl bir sürece gidiyoruz böyle?İlişkilerin çöküp, yerle bir olması neye yarar?
2012 de kendinize bu sözü vermeyi unutmayın. “Sevdiğim insanlara daha çok zaman ayıracağım ve onlarla daha çok paylaşacağım.”  Bu sadece onlara değil, size de iyi gelecektir.

Mutlu Olmayı Seçin
Geçtiğimiz yılbaşında bir anne, çocuklarına ve eşine aile danışmanlığı hediye etmişti. Bir başka kişi de, çok sevdiği arkadaşı kendine hiç zaman ayırmadığı için, bireysel danışmanlık randevusu alarak, yeni yıl hediyesi olarak vermişti. Gelen kişi bana şöyle demişti:’ Siz benim yeni yıl hediyemsiniz!’

Mutlu olmak da bir seçimdir. Hayatın bize sundukları ve direttiklerinin yanı sıra, bizim de seçim hakkımız var elbette. 
Ağlayıp, sızlanmayı da seçebiliriz, gülümseyip neşeli olmayı da,
Kavgayı da  seçebiliriz, uzlaşamayı da,
Suçlamayı, eleştirmeyi de seçebiliriz, empati kurup, anlayışlı olmayı da,
Pişmanlık ve keşkelerde kaybolmayı da seçebiliriz, bu güne odaklanmayı da,
Herşeyden şikayetçi olmayı da seçebiliriz, düzeltmek için çabalamayı da, 
Kendimize acımayı da seçebiliriz, güçlü olmayı da,
Şiddeti de seçebiliriz, sevgiyle yaklaşmayı da,
Terketmeyi de seçebiliriz, el ele vermeyi de,
Ağlayıp ağlatmayı ya da gülümseyip gülümsetmeyi de seçebiliriz,
Dağılmayı da seçebiliriz, toparlanmayı da,
Sorun odaklı olmayı de saçebiliriz, çözüm yaratmayı da,
Ve..
Kahretmeyi de seçebiliriz, mutlu olmayı da…

Yeni Yılda Mutlulukları Seçmeniz Dileğiyle… İyi Seneler…