Latest Posts

Kimler Seks Bağımlısıdır?

Seks bağımlılığı, yaygın bir güdü bozukluğudur. Kişinin cinsel dürtü ve güdülerini kontrol edememe durumudur. Az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke insanlarında daha sık rastlanan seks bağımlılığı, erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülmektedir.

Seks Bağımlılığı Nedir?
Kişinin cinsel güdü ve dürtülerini kontrol edememesi ve sık sık, değişik kişilerle cinsel ilişkiye girmesi ve bunu engelleyememe durumu seks bağımlılığıdır.
Seks bağımlısı olan kişiler ve genellikle erkekler, farklı bedenlerde seks yapma arzusunu şiddetli bir şekilde hissederler. Bu arzu onlarda adrenalin (heyecan) hormonunu artırsa da, cinselliği yaşadıktan sonra kişi, suçluluk duygularıyla boğuşur. Ancak bazı erkekler suçluluk duygularını bastırıp, kendilerini iyi hissetmek isterler ama hep mutsuzdurlar.

Seks Bağımlılarının Eş ve İşleri Tehlikededir
Akılları fikirleri seks yapmakta olan bu erkekler, zamanla iş hayatlarına konsantrasyonlarını yitirir ve başarısızlığa doğru giderler.
Sürekli başka kadınlarla “hayvansı” bir şekilde seks yaptıkları için cinsel yolla bulaşan hastalıkları eşlerine de taşıyarak, eşlerinin sağlıklarını da tehlikeye atarlar.

Seks Bağımlılığı Belirtileri
*Sabah uyandıkları andan itibaren seks yapmayı düşünürler.
*Çevrelerindeki kadınlarla ilgili sürekli zihinlerinde seks fantezileri üretirler.
*Seks partnerlerinde seçici olamazlar. Kadının çirkin, kirli, fahişe ya da evli olması fark etmez.
*Dışarıya oldukça muhafazakar bir görüntü sergilerler. Bir gün skandalları çıksa, herkesin ağzı açık kalır.
*Çoğu homofobik belirtiler gösterir.
*Heyecan ve mutluluğu sekste ararlar ama hiçbir zaman bulamazlar.
*Suçluluk duyguları yoğundur.
*Evliliklerini yürütemezler.

Seks Bağımlılığının Sebepleri Nelerdir?
Seks bağımlılığının birden fazla nedeni olmasına karşın, temel neden kadınlarda; çocuklukta yaşanan cinsel taciz, ensest ilişki gibi travmalardır.
Erkeklerde de çocuklukta yaşanan cinsel taciz ve tecavüzlerin yanı sıra, anne sevgisizliği ve anneden görülen duygusal şiddet etkilidir.

Tedavisi
Psikiyatrik tedavi ve psikoterapi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tedavi uzun soluklu olup hasta ve yakınlarının sabırlı olması gerekmektedir.