Blog

Kalbinizi Çalan Erkek Evliliğe Uygun Mu?

Onu seviyorsunuz, üstelik aşıksınız ancak kalbinizi çalan bu erkek size uygun mu? Onunla evlenmeli misiniz? İçinizden bir ses coşkuyla “evet” derken, diğer ses “acaba?” diyorsa, kararsızlıklarınız var demektir. Zihninizdeki soru işaretlerine biraz olsun ışık tutmak için, aşağıdakileri gözden geçirmenizde fayda var.

En Az Bir Yıl Kuralı
İlişkinizin en az bir yılını doldurmuş olması gerekiyor. Henüz dört ya da beş aylık bir birlikteliğiniz varsa, evlilik hayallerinizi ertelemenizi öneririm. Çünkü karşı tarafı biraz olsun objektif değerlendirmeniz için zamana ihtiyacınız var. “Aşk görme bozukluğu yaratır” gerçeğinden yola çıkarsak, ilk altı ay onun hiçbir kusurunu göremeyeceksiniz. İşte bu sebeple, hayatınızın erkeği olduğuna inandığınız bu adamla evlenmeye karar verdiğinizde, en az bir yıldır birlikte olmanız gerekiyor.

Sözünün Eri mi?
Bir erkeğin evliliğe uygun olup olmadığının en belirgin özelliği, verdiği sözlerde durup durmadığıdır. Bu sözler günlük hayata ait basit gibi görünen durumlara aittir. “Hayatım saat tam beşte oradayım.”, “Yarın akşam sinemaya gidelim.”, “Sabah seni ararım.”, “Sana bu konuda söz veririm ki…” Gördüğünüz gibi ilk bakışta basit gibi gelen bu sözler, yerine getirilmediğinde, bilin ki sevdiğiniz erkek bugün bu konularda ama yarın evlilikte daha büyük ve ciddi konularda sözünde duramayacak ve sizi üzecektir. Eğer en az bir yıldır, size verdiği sözleri yerine getirdiyse, o evliliğe uygun bir erkektir ama sadece bu yetmiyor elbette!

Kararlı mı?
Evlenmeyi düşündüğünüz erkeğin, kendi kararlarını alması ve kararlarının arkasında durması son derece önemli. Çünkü bir erkeğin kişiliğini güçlü kılan özelliklerden en önemlisidir kararlı olması. Sevdiğiniz erkek, sürekli karar değiştiren, hayatıyla ilgili karar almakta zorlanan, kararları daha çok size bırakan biriyse ve üstelik aldığınız hiçbir karardan mutlu olmayıp, pişmanlıklar yaşıyorsa, onu eş adaylığından çıkarmanız, geleceğiniz için almış olduğunuz iyi bir karar olacaktır. Aksi halde evlendikten sonra, evlenme kararınızdan da pişmanlık duyacak ve sizin de dengelerinizi bozacaktır. Eğer en az bir yıldır, size verdiği sözleri yerine getirdiyse ve aldığı kararların arkasında durdurduysa, o evliliğe uygun bir erkektir ama sadece bunlar da yeterli değil!

Sorumluluk Sahibi mi?
Biz kadınlar annelik iç güdüsüne sahip olduğumuz için, doğuştan sorumluluk duygumuz gelişmiş oluyor. Ancak erkeklerde durum ne yazık ki böyle değil. Çoğu erkek, sorumluluk duygusundan yoksundur. İşinin, arkadaşlarının sorumluluğunu alabilmiş mi acaba erkek arkadaşınız yoksa, sürekli bir şikayet halinde mi? Sizin ve ilişkinizin sorumluluğunu alabiliyor mu? Bunu nasıl anlarsınız? Eğer, ilişkinizde ortaya çıkan her sorundan sizi sorumlu tutuyor ve sürekli sizi suçluyorsa, arkanızı dönüp gitmenizde fayda var derim. Çünkü evliliğin sorumluluğunu taşımak zordur. Düşünsenize, evlendikten sonra her olan bitenden sizi suçlayıp, sorumlu tutarsa kendinizi nasıl hissedersiniz? En az bir yıldır size verdiği sözleri yerine getiriyor, aldığı kararların arkasında duruyor ve ilişkilerindeki sorumluluğu ve sizi sahipleniyorsa, o evliliğe uygun bir erkektir ama bunlar da yeterli değil elbette!

Eli Açık mı Yoksa Cimri mi?
Eli açık, parasını harcayan erkekler, duygularını da paylaşırlar. Cimri erkekler, paralarını harcayamadıkları gibi, duygularını da size vermezler. Onların iç dünyalarında da, tıpkı cüzdanlarıyla olduğu bir hesaplaşmaları vardır. Eli açık erkekler, hayatlarını size adarlar, cömerttirler ama cimriler kendilerini bile sevmezler ki, sizi sevebilsinler. Hayattaki tek güvenceyi bankadaki parası olarak gören bu erkeklerden uzak durmak gerek. Ama, en az bir yıldır size verdiği sözleri tutuyor, kararlarının arkasında duruyor, sorumluluk sahibi ve cömertse, o gerçekten evliliğe uygun bir erkektir ama birkaç özellik daha gerekiyor.

Yarı Yolda Bırakanlardan mı? Herşeye Rağmen Sevenlerden mi?
Bazı erkekler, flörtün başlangıcında çevrenizde dört dönerken, ilişkinin bir yerinde, işine gelmediği bir hareketinizde size ters davranır. Çıkarlarına aşırı düşkün bu erkekler, sosyal çevreleri tarafından da çıkarcı olarak bilinirler. Kimden çıkarı varsa, anında samimiyet geliştiren bu erkekleri, çıkarı bittiği zaman orada tutmak mümkün değildir. Sömürücü olarak da bilinirler. Ama her türlü güçlüğe karşı savaş veriyorsa ve çıkarlarına uysa bile, prensiplerinden vazgeçmiyorsa ve diğer 5 özelliği de kişiliğinde barındırıyorsa, o gerçekten ve gerçekten evliliğe uygun bir erkek ama…

Haksız Bile Olsanız Çevreye Karşı Sizi Savunur mu?
Evlenmeye karar verdiğiniz erkeğin, sizin arkanızda sağlam bir kale gibi durması gerek. Siz haksız bile olsanız, sizi tüm çevreye karşı savunması ve size arka çıkması gerek. Sizi anında satacak bir erkekle asla evlenmemelisiniz. Diğer seçenekler var ama bu yoksa, sevdiğiniz erkeği asla ve asla hayat arkadaşı olarak düşünmeyin.

Dürüst mü?
“Başkalarına yalan söylüyor ama bana karşı çok dürüst” diye sakın ola kendinizi kandırmayın. Başkalarına yalan söyleyen ve dürüst olmayan bir erkek size karşı da dürüst olmayacaktır. Yalancı ve dürüstlük duygusu gelişmemiş bir erkekten ne koca olur, ne de arkadaş. Güven duygusu her ilişkide olduğu gibi, evlilikte de çok önemli. Hatta güven duygusu için, evliliğin temel taşlarından diyebiliriz. Diğer olumlu 7 özelliğin yanında dürüstlüğü de varsa, o kesinlikle evliliğe uygun bir erkek ancak…

Hayata Bakışı Pozitif mi?
İlişkiniz en az bir yıldır devam ediyor, sevdiğiniz erkek sözünün eri, kararlı, sorumluluk sahibi, cömert, sizi her şeye rağmen seviyor, haksızlıklarda sizi koruyor ve üstelik dürüst mü dürüst. İşte şimdi son bir özellik kaldı. Ama bu son durum çoook önemli.

Babası Annesini Mutlu Edebilmiş mi? Kavgacı Bir Ailesi mi Var?
Annesinin gözlerinden mutsuzluk akıyorsa, kavga dolu bir ailede büyümüşse, diğer 9 özellik varsa bile evlenmek için bir daha düşünün.
Çünkü bilin ki, o babasından bir çok kişilik geni aldı, üstelik babasını rol model aldı ve kurttan kuzu çıkmaz!
Ve hayatınız kurtlarla yaşanmayacak kadar değerli…