Latest Posts

İlişkinizde/Evliliğinizde Bir İlişkiyi Kim Yönetir?

Bir ilişkiyi kim yönetir?

Sağlıklı bir ilişki dengeler üzerine kuruludur. İliskilerde kriz anlarının yönetimi vardır. Burada öfkeli, kızgın veya kırgın olan tarafı, diğer eşi yatıştirarak, iletisimin sakin tarafına geçilmesini sağlar. Bunu başarabilen çiftler büyük ve yıkıcı kavgaların içinde yıpranmazlar

Karar almak konusu da iliskilerde stresin gerginliğin yükseldiği süreclerdir. Taşınma karari, cocugun hangi okula gidecegi karari, tatile nereye gidilecegi, kimin ailesine önce gidilecegi vb. Bu konuda da eşler dönüşümlü olarak birbirlerinin kararına öncelik vermelidir. Her zaman tek tarafın kararina uymak, diğer eşte öfke birikmesine ve zamanla patlamalara neden olabilir

Bazı danışanlar şunu sorar, bu iliskiyi ben yönetmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?
Ben de onlara şunu sorarım; Acaba yönetmek istediğini söylediğin iliskin mi yoksa partnerin mi? Yani onu kontrol etmek istiyor olabilir misin?

Çogunlukla evet yanıtını alırım.
Yine sorarim; “Sebep?”
Yanit şöyle olur; “Çünkü onun beni kontrol etmesini ve ele gecirmesini istemiyorum”

Evet genellikle romantik iliskide yani flörtte ya da evlilikte tarafların bakış açısı budur. Pek cok insana göre iliskide diğer eş kontrol edilmelidir, fazla söz hakkı olmamalıdır.

Oysaki kadin erkek iliskisi güçler savaşı değildir. Tam tersi gücünü birlestirerek, hayata karşı daha güçlü mücadele vermektir.

Yapılan bazı calismalarin sonuclarina göre; Bir iliskiyi yöneten diger eşe göre daha az seven ve kaybetme korkusu olmayan taraftır. Çok seven taraf, kaybetme korkusu yoğun olduğundan, karşı tarafa teslimiyetci davranır ve istemediği pek cok duruma boyun eğer.

Ancak bu da son derece sagliksiz bir iliskidir. Her insanın limitleri vardır ve nasilsa onu asla kaybetmem denilen kisilerin de sevgisi yıpranıp bir gün ansızın ayrılma kararı alabilirler.

Siz siz olun, iliskinizi/evliliginizi yonetilecek bir sirket gibi görmeyin. Karsi tarafin da beklentilerini, istek ve duygularini önemseyin. Dengeli ve adaletli davranin. O sizi cok seviyor diye haklarını ihlal etmeyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.