Latest Posts

EVLİLİĞİ BİTİREN CİNSEL SORUNLAR

Son yıllarda ülkemizde boşanmaların hızla artması, toplumun aile kurumunda bir çöküş mü var sorusunu zihinlerde meşgul ediyor. Boşanma sebeplerine baktığımız zaman, birden fazla problem karşımıza çıkıyor. Üstelik biz  evlilik terapistlerine başvuran çiftlerde dikkatimizi çeken noktya, evliliklerinin henüz çok yeni olması. Geçtiğimiz yıllarda beş, on, onbeş yıllık evlilikler gelirken, şimdilerde  bir aylık evli çiftler, terapilere başvuruyor.

Aslına bakarsanız bu iyi bir durum, sorun daha en başındayken, çözüm bulmaya çalışmak. Ama ne yazık ki bu çiftler çözüm olmadığına ve boşanmanın  doğru olduğuna inanıyorlar. Ailelerin, yeni evli çifte müdahalesi, çiftler arasındaki iletiş,im sorunları, eşlerin kişilik çatışmaları gibi sorunların yanı sıra, bana göre en büyük sorun, eşler arasındaki cinsel sorunlar.

Bu cinsel sorunlara baktığımız zaman, ülkemizde kadınlarda vajinismus, erkeklerde erken boşalma ve ereksiyon sorunları baş sırada yer alıyor. Ancak bu sorunlar hıç kuskusuz tedavisi olan sorunlar. Yeter ki, utanıp sıkılmadan, kadın ve erkek, konusunda uzman kişilerden yardım alsın. Cinsel sorunlar arasında öyle bir sorun var ki, eşleri çileden çıkarıyor ve boşanmanın eşiğine getiriyor. Adı; “ten uyumsuzluğu”. Hani, kadın ve erkeğin tenlerinin kimyasının tutmaması.Bakıyorsunuz, eşler arasında ne kişilik çatışması var, ne iletişim sorunu, ne kavga, ne de şiddet. Ama mutsuzlar çünkü cinsel anlamda birbirlerinden kaçıyor ve birlikte olmuyorlar. Aseksüel evlilikler yani. Ve bu evlilikler bir süre sonra, boşanma avukatının elinde tuzla buz oluyor.

İster vajınısmus olsun, ister erken boşalma ya da ereksiyon sorunu, kadınlar ve erkekler bu sorunları varsa hemen tedavi yoluna gitmeliler. Bu sorunları çözümsüz sanan pek çok insanımız var. Özellikle erkekler “çaresi yok” diye düşünüyorlar. Kendilerini güçsüz ve yetersiz hissediyor ve utanıyorlar.  Utanıp, özgüveninizi ve evliliğinizi yıpratmayın. Ten uyumsuzluğunuz olsa bile, en kısa zamanda bir uzmana çift olarak başvurun. Binbir umutla kurduğunuz evliliğinizi, bu sorunlardan dolayı bitirmeyi değil, kaliteli ve mutlu bir cinsel yaşam için, çözüm yoluna gitymeyi seçin. Sorunlarınızı biriktirmeyin, çözüm yoluna gidin. Hem de hemen…hem de şimdi…