Latest Posts

Eşleri Birbirine Tenleri mi Bağlıyor?

Eşleri Birbirine Tenleri mi Bağlıyor?

 

Aşkın ömrü tartışıladursun, görünen o ki aşka süre biçmek, aşk duygusunun ve insanın kendisine aykırı bir durum. Çünkü her çiftin birbirine duyduğu aşk başka olduğu gibi, her insan aşk dahil duygularının tümünü, kişilik yapısına göre yaşıyor. Kimi insan aşk ve aşka bağlı duyguları son derece şiddetli hissederken, bir diğeri bir o kadar duyarsız olabiliyor.

Bu aşamada aklımıza gelen sorulardan en önemlisi şu olabilir;

Neden mutlu ve huzurlu görünen bazı çiftler ayrılırken, kavga gürültü içinde yaşayan çiftlerin evlilikleri sürüyor?

 

Evliliği Cinsellik Ne Kadar Besliyor?

Çoğu uzmanın bu soruya verdiği ortak yanıt; %70 ile & 80 arasında değişiyor. Bu oran gerçekten önemli ölçüde ciddi bir yüzdeyi gösteriyor. Bazıları için mutlu edici ama bazıları için de epeyce ürkütücü bir gerçek.

Evlilik danışmanlıklarında eşlerin cinsel yaşantılarının evliliklerine etkisinin ne kadar önemli olduğuna tanık oluyoruz. Bakıyorsunuz, sürekli kavga eden, tartışan hatta kişilik çatışmasına giren bir çift, ancak cinsel hayatları oldukça sağlıklı ve dengeli. Bu evliliklerden, zaman içerisinde başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

Diğer taraftan bakıyorsunuz, öyle bir çift ki aralarında tartışma bile yok ama neredeyse cinsel hayatları da yok. Bu evlilikler genellikle mutsuz devam ediyor ya da bitebiliyor.

O halde belki her zaman aşkı olmasa bile, evliliğin iyi gitmesini eşlerin cinsel hayatlarının sağlıklı olması besliyor.

 

Ten Tutkusu Bağımlılık mıdır?

Eğer aşk bir başkasına tutkun olmaksa, işte tam bu noktada ten tutkusu devreye giriyor. Konuyla birebir ilgilenen uzmanlara göre, eşin teninin kokusu, terinin kokusu, nefesinin kokusu, kısacası vücudunun kimyası diğer eşte bağımlılık yapıyor.

Hiç kuşkusuz bu bağımlılık karşılıklı olduğu zaman aşk, karşılıksız olduğunda ise acı ve travma…

Hani bazı çiftlere bakarsınız ve şöyle dersiniz; “Bunlar bu kadar geçinemezken, evlilikleri nasıl yürüyor?”

Görünen o ki; uzun süreli evliliklerin  sırrı “Ten Bağımlılığında”!!!!