Latest Posts

”Duygu Bedeninizi Duyuyor musunuz ?” / DERKİ.NET – ARALIK AYI

Duygu Bedeninizi Duyuyor musunuz ?

Fizik bedenimize iyi bakmayı biliyoruz peki ya duygu bedeninize iyi bakıyor musunuz? Nasıl ki fizik bedeninizin sağlıklı olması için enerjiye, besine ve temizliğe ihtiyaç varsa duygu bedeninizin de ihtiyaçları vardır. Duygu bedeninizin besini sevgi, enerjisi motivasyon ve temizliği de huzurdur.

Bedende bir sıkıntı olunca ağrı ve ateş ile kendini belli eder. Peki duygu bedeninizde bir sıkıntı olduğunda kendini nasıl ifade eder? Bunları kısaca şöyle ifade edebilirim. Duygu bedenindeki sıkıntı stres, kaygı ve korkulardır. Kişi uzun süre ağır strese ve kaygıya maruz kalırsa depresif duygu durumundan depresyona kadar uzanan bir sürecin içinde kendini bulabilir. Bu yüzden de her insanın duygu bedeninden gelen sinyalleri doğru algılaması bir nevi kendini duyabilmesi çok önemlidir.

Stres ve Depresyon Durumundan Önce Duygu Beden Kişiye Neler Fısıldar?

—İç sıkıntısı

—Tedirginlik

—Mutsuzluk

—Ağlama hissi

—Öfke patlamaları

—Kaygı ve endişe

—İştah bozuklukları

—Uyku bozuklukları

—İzole olma duygusu, içe kapanma

—Sosyal ilişkilerde zayıflama ve uzaklaşma

—İsteksizlik

—Halsizlik

—Kas ve eklem ağrıları

—Baş, mide, sırt, bel ağrıları

—Sorumluluklardan kaçma

Eğer kişinin hayatında yukarıda bahsettiğim belirtilerden en az beş tanesi varsa hiç zaman kaybetmeden önlem alması ve çözüm üretmesi gerekir. Demek ki kişi sevgisiz kalmıştır, kendisinin ihmal edildiğini hissetmektedir, ilgiye ihtiyacı vardır. Demek ki kişi yorulmuştur, fazla yük almıştır, sorumlulukları artık ona ağır geliyordur. Demek ki kişi yalnızlaşmaya başlamıştır, sevdikleri onu üzmüştür, hayal kırıklığına uğratmıştır belki de bir aşk ilişkisinde terkedilmiştir

Duygu bedenimiz, fizik bedenimizden daha hassastır ve çoğu zaman da psikolojik rahatsızlıklar fiziksel rahatsızlıklar gibi hemen alarm vermez, belirtileri zaman içinde kendini gösterebilir. İşte bu önemli sebepten dolayı duygu bedeninizle iletişim içinde olmalı, kendinizle ve yaşadıklarınızda yüzleşmeli, ruhunuzun ağrılarını duymak için, iç dünyanıza kulak vermelisiniz.

2020 yılının bu son günlerinde gelin kendinize bir söz verin. Yeni yılda yeni başlangıçlar yapmak adına, size iyi gelmeyenlerin listesini yaparak tatlı bir veda ile bu yılın kapanışını yapabilirsiniz

Hepinize sağlıklı ve mutlu yıllar dilerim

Link: http://www.derki.net/tr/product/800/duygu-bedeninizi-duyor-musunuz

Leave a Reply

Your email address will not be published.