Latest Posts

Çocuğunuzu Cinsel İstismardan Nasıl Korursunuz?

Son yıllarda özellikle son zamanlarda anne babaların korkulu rüyası haline gelen çocuk cinsel istismarı, taciz ve tecavüzleri gündemden düşmüyor. Her gün yeni olaylar ve acı haberlerle karşılaşan ebeveynler bu konuda haklı olarak kendilerini çaresiz hissediyorlar. Bu yüzden bu önemli konuda siz ebeveynlerle birkaç bilgi paylaşımı yapmak istedim.

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki çocuğa cinsel taciz, istismar ve tecavüz vakaları yeni değil. Bu tür olaylar her zaman olmuştur ve olmaktadır.  Toplumumuz bu konuda ne yazık ki yeterli bilgi ve bilinç düzeyine sahip değil.  Yeni yeni bilinçleniyor diyebiliriz.

Benim sizinle paylaşmak istediğim konu çocuğunuzu cinsel istismardan nasıl koruyabilirsiniz. Bu önemli konuya yeni çıkan kitabım Travma Çağı-Geçmişin Gölgesinden Kurtulmak ta da değindim.(Merak edenler için Bölüm 5, sayfa 151) Oradan da bilgi edinebilirsiniz.

Şimdi maddeler halinde alabileceğiniz önlemleri sıralayalım.

1-) Çocuk istismar ve tacizcileri genellikle çocuğun yakınında olan ve çocuğun güvenini kazanmış kişilerdir. Bunlar akrabalar, öğretmenler, komşular olabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuza şunu mutlaka söylemenizi öneririm;

“Tanıdığın ve tanıdığımız hiç kimseye sana dokunmasını izin verme .”

2-) Çocuk cinsel taciz ve istismarında ne yazık ki entest vakalar da çoğunluktadır. Baba, amca, dayı, enişte, dede gibi yakın ve uzak akrabalar. Bu sebepten özellikle 0-6 yaş arası çocuğunuzu evinizden başka hiçbir yerde yatıya bırakmamanızı öneririm.  Baba cinsel tacizi ve diğer ensest vakalardan çocuğu korumak için çocuğunuza şunu söylemenizi öneririm;

” Hiç kimse senin izin olmadan senin özel bölgelerine dokunamaz, seni okşayamaz. Böyle birşey olursa eğer hemen bana söylemelisin.

3-) Çocuklar onlara sevgi gösteren insanlarla güven bağı geliştirirler.  Bu nedenle de hem duygusal hem de cinsel istismara açıktırlar. Bu nedenle Çocuğuna şunu söylemenizi öneririm;

Tanıdığın hiç kimsenin seni alıp gezmeye, parka, oyun oynamaya, alışverişe, kendi evine götürmesine asla izin verme. Gelip hemen bana söylemelisin”

4) 0-2, 2-4 ve 4-6 yaş çocukları oyun çağı çocuklarıdır. Çocukları oyun ile kandırmak çok kolaydır. Bu nedenle çocuğunuz şunu tembih etmenizi öneririm;

“Senin yaşındaki arkadaşların hariç tanııdığın hiç bir büyük insanla evcilik, doktorculuk gibi oyunlar oynamamalısın. Onlar seninle bu oyunları oynamak isterlerse hayır demelisin ve hemen bana söylemelisin. 

Paranoyak olmaya gerek yok ve çocuğu da tedirgin etmeye gerek yok ama mutlaka önlem almalısınız.  Sakince çocuklarınıza bu uyarıları yaptıktan sonra çocuğunuza bu anlamda gözlemci olmaya devam edin.

-Çocuğunuza kendisine dokunan, kucağına oturtan, okşamak isteyen vb kişilere karşı, tanıdık, akraba bile olsa çığlık atmasını tembihleyin. Toplumumuzda çocuklara hep sessiz olmaları öğretilir oysa ki bunun ne kadar yanlış bir öğreti olduğunu hep birlikte görüyoruz. Çocuklar ses çıkarmayı ve bağırmayı bilmelidirler.

-Çocuğunuzun asla bir başka akraba ve tanıdıklarla aynı yatakta uyumasına izin vermeyin.

-Çocuğunuzu komşuya emanet etmeyin.

-Çocuğunuzu gece yatılı akrabalara bırakmayın.

-Çocuğunuzu tek başına gündüz, bir başkasının evine bırakmayın.

-Küçük çocuğunuzu tek başına markete vb göndermeyin

-Küçük çocuğunuzun tek başına asansöre binip, bahçeye inmesine izin vermeyin.

-0-2 ile 2-4 yaş arasındaki bebek ve çocuğunuzu bakıcı kişi ile yalnız bırakmayın.

– Ergenlik dönemindeki çocuğunuzu arkadaşının evinde yatılı olarak kalmasına izin vermeyin.

-Ergenlik dönemindeki çocuğunuzu tek başına ülke dışına ve yaz okuluna göndermeyin.

Ailenizle birlikte güzel günler geçirmeniz dileğiyle.

Psk. İlkim ÖZ

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.