Latest Posts

BABALAR KİTAP OKUYOR MU?

 Çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi ve çocuk ruh sağlığı gibi önemli konulara ait kitapları neden çoğunlukla annelerin elinde okurken görürüz de bu tür kitapları okuyan babalara pek rastlamayız?

Vapurda, otobüste,dolmuşta,uçakta çocuk psikolojisi ile ilgili kitap okuyan annelerin yanında genellikle uyumayı ya da cep telefonu ile ilgilenmeyi tercih eden babaların sayısı az değil.

Kışın alışveriş merkezlerinin oyun parklarında, yazın çocuk parklarında annelerin çantasında genellikle çocukla ilgili bir kitap olur babaların ise gazeteleri vardır.

Aile terapisine katılan danışanlarıma gerek kendi kitaplarımdan gerekse başka uzmanların kitaplarından önerdiğimde erkeklerin söylemleri;

“Sen oku altını çiz ben oraları okurum canım..”

“Ben çok yorgun geliyorum eve, sen oku bana anlat karıcım..”

“Çocukla anne daha çok zaman geçirdiğine göre annesi okuyacak değil mi hocam!”

Oysa ki babalar da en az anneler kadar kitap okumalı ve çocuğu ile ilgili önemli bilgilere sahip olmalı. Çocuğun gelişim dönemlerinden, çocuğun psikolojik gelişim süreçlerden adölesan/ergenlik döneminin özelliklerine kadar sonsuz sayıda önemli bilgilerde babalar da donanımlı olmalı.


@ilkimozkitapları instagram hesabımızda annelerin, çocukların ve toplumun ruh sağlığı açısından ve geleceği sağlıklı nesilleri için babaların da çocuk gelişimi, psikolojisi ile ilgili kitap okumasına çağrısında bulunuyoruz.

Duyarlı olalım ve duyuralım

#babalarkitapokusun 

Babaların da bolca kitap okuduğu günler dileğiyle.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.