Latest Posts

ADI; CAHİLLİK. BİLİMSEL ADI; PEDOFİLİ. KURBANLAR; KIZ ÇOCUKLARI.

ADI; CAHİLLİK
BİLİMSEL ADI; PEDOFİLİ
KURBANLAR; KIZ ÇOCUKLARI

 

Uzun zaman oldu, TRT de katıldığım bir programda söz konusu mesele hakkında konuşmuştuk. “Çocuk Gelinler”.Gitgide daha mı çoğalıyor yoksa daha çok mu duyuluyor bilemiyorum ama epeyce derin bir yara olduğu kesin.
Adına cahillik deniyor, insanlığın uzayda otel kurduğu, bir düğmeye basarak iletişimin en yüksek seviyelerde yaşandığı, kök hücrenin bulunduğu, insanın kopyalandığı günümüzde, bilimsel adı Pedofili olan bu illetle yaşamak yürekler acısı.

Pedofili- Çocuk Gelinler
Bildiğiniz üzere 18 yaşından küçük her insan çocuktur. Korunmaya, kollanmaya ihtiyacı vardır. Ailelerin görevi ise; çocuklarının barınma, yeme, içme, sevme-sevilme gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamak, eğitimini sağlamak ve çevreden gelecek duygusal ve cinsel istismar gibi her türlü sömürüye karşı yavrularını korumaktır.
Yine bilindiği gibi, 18 yaşından küçük yapılan her evliliğe “Çocuk Evliliği”, evlenen kıza da “Çocuk Gelin” deniyor.

Araştırma sonuçlarına baktığımız zaman, karşımıza çıkan tablo, inanılır gibi değil. Ne yazık ki İslam ülkelerinde evlendirilen çocukların yaşları 6’dan başlıyor. Evet yanlış okumadınız, yaş sınırı 6 ve 17 arası. Bu durum hem Evrensel İnsan Hakları hem de Evrensel Çocuk Hakları ihlaline giriyor. Giriyor da ne oluyor? Önlemler alınıyor mu? Bu çocuklar, babaları yaşlarındaki erkeklerle yaşamaya zorlandıklarında  psikolojileri ne oluyor?

 

Ya bu erkeklerin ruh hali nedir? 6-7-8-9-10-11-12 yaşındaki küçücük bir kız çocuğuyla yetişkin bir erkek ne yapar? Bu bir hastalıktır ve adı pedofilidir. Ergenlik öncesi veya ergenlik dönemindeki çocuklara cinsel ilgi duymadır ve tedavi gerektirir.

Türkiye’de Çocuk Gelin Oranı
Ülkemizde her 3 kız çocuğundan biri, çocuk yaşta evlendiriliyor. Daha oyun ve okul çağında olan, ergenlik dönemini tamamlamamış olan bu kızlarımızın, çocuk yaşta evlendirilip, cinsellikle karşılaşması, sekse zorlanmaları onlarda tamiri zor psikolojik rahatsızlıklara yol açıyor.

Çocuk İçin Zorla Seks TRAVMADIR
Küçük kız çocuklarının evlendirilmiş gibi yapılıp cinselliğe zorlanmaları onlarda travma yaratıyor. Daha sonra bu çocuk gelinleri, Travma Sonrası Stres Bozuklukları bekliyor. Ayrıca kişilikte bölünme, paranoya ve başka psikolojik hastalıklar da peşlerini bırakmıyor. Bu çocuk gelinlerimizin, hamileleikleri ve anne olmaları da ayrı bir travma.

Travmalarla Dolu Çocuk Anneler, Nasıl Çocuk Büyütebilir ki?
Çocukluğu elinden alınmış, öfke ve nefret dolu bir kız çocuğunun anne olması, doğan yeni bebeğin hayatını nasıl etkileyecek, bunu tahmin etmek için uzman ya da psikolog olmak gerekmiyor. Bazılarının bebekleri de, kocalarının aileleri tarafından alınıyor ve anneye gösterilmeden büyütülüyor. Bu nasıl bir işkencedir!

Resmi Nikahı Yok, 8 Aylık Hamile,Yaşı 11 ya da 17 Ne Fark eder?
Son günlerde hepimizin medyadan takip ettiği “Z.B daha 11 yaşında ve 8 aylık hamile” haberlerine  yanıt yaşının 11 değil, 17 olduğu söylendi. Ne fark eder? Ha 11, 15 ha 17?
Sonuçta o henüz bir çocuk.

 

Diyelim ki yaşı 17 ve 8 aylık hamile yani bir yıl öncesine gidin. 16 yaşında hamile kalmış bu çocuk, en iyimser ihtimalle de 15 yaşında, şu anda resmi nikahsız yaşadığı kişiyle evli gibi yaşamaya başlamış. O da bir çocuk gelin… Hastanede doktorların “hamile kızı kontrol altında tutalım” uyarısını dinlemeyen bu erkeğin, ruh sağlığının yerinde olduğunu ve cahil olmadığını kim söyleyebilir?

 

Yine araştırma sonuçları bizlere gösteriyor ki,; kız çocuklarının evliliği ile ülkenin gelişmişlik düzeyi arasında doğru orantı var.
1994 yılında imzaladığımız “Çocuk Hakları Bildirisi”nin ve bu bildirideki maddelerin ve içeriklerinin medyada yer almasını öneriyorum.

 

Anne babalarımızın bu konuda eğitilmesini, bu anlamda toplumumuzu bilinçlendirecek projelerin bir an önce oluşturulup, hayata geçirilmesini Sn. Bakanımız Fatma Şahin’den talep ediyorum. 
Umut etmek istiyorum ki toplumumuzdaki bu derin yara, en kısa sürede iyileştirilmeye başlar.

 

İlkim Öz